Sezon grillowy rusza lada chwila i choć w tym roku może być w nieco mnieszym gornie, jesteśmy pewni, że prawdziwych grillowych smakoszy nic nie powstrzyma!

Sama tradycja ucztownia przy ogniu, jest tak długa jak istnienie człowieka, a grillownie jest jedną z najpolularnieszych rozrywek Polaków.

Coraz bardziej ciągnie nas do grillowania w amerykańskim stylu, chcemy kłaść na ruszt różne mięsa w tym soczyste steki i rozkoszować się cudownym zapachem i smakiem grillowanego mięsa.

Przygotowaliśmy dla Was poradę jak dobrze przyrządzić steki z wołowiny. Po pierwsze grillujemy je na mocno rozgrzanym ruszcie bez przykrycia. To właśnie dobrze nagrzany grill, czyli wysoka tempertaura szybko ścina białko i blokuje wydostawanie się soków na zewnątrz, dlatego mięso jest tak soczyte. Smażymy mięso według swojego uznania lecz dla bardziej wtajemniczonych w techniki kulinarne radzimy zaopatrzyć się w termomert do mięsa. Rozróżniamy 6 rodzajów wysmażenia lecz dla laika, który zaczyna przygodę z grillowniem wołowiny mozna zaliczyć tyko 3: 

Rare - krwisty termeratur wewnątrz 48-51 stopni,

Mednium - średnia temperatura wewnątrz 58-62 stopnie,

Well Done - dobrze wysmażony, wtedy temperatura wynosi 68-71 stopni

Steki idealnie komponuja się z grillowanymi warzywami, świeżymi sałatkami, dipami i sosami. Naszą propozycja jest podanie z grillowanymi szparagami i sosem chimmichurri (ten wysmienity sos zasłuzył na osobny wpis na blogu - będzie niebawem).

Smaczego grillowania!!